2017

Kaip muzikantams išvengti kaulų ir raumenų sistemos sutrikimų

2017 07 27
Muzikanto profesijos reikia mokytis ilgai. Daugelis vaikų pradeda groti būdami dar ikimokyklinio amžiaus, studijuoja 15–16 metų ir ilgiau, o įgyta muzikanto profesija dažniausiai būna vienintelė, todėl muzikantams svarbu ilgai išlikti sveikiems. Kaulų ir raumenų sistemos sutrikimai gali apsunkinti grojimo praktiką, repeticijas ir pasirodymus bei apriboti artistinius bei profesionalius gebėjimus arba net priversti baigti karjerą, o tai neigiamai veikia muzikanto fizinę, emocinę bei finansinę gerovę.
 
Kaulų ir raumenų sistemos sutrikimas – tai raumenų, kaulų, sąnarių, sausgyslių, raiščių, nervų, kraujagyslių arba susijusių minkštųjų audinių pažeidimas arba sutrikimas. Didžiausią įtaką su darbu susijusioms kaulų ir raumenų sistemos ligoms turi ergonominiai veiksniai. Ergonominio veiksnio pagrindą sudaro fizinis darbo krūvis ir įtampa bei darbo vietos pritaikymas darbuotojo galimybėms.
 
Higienos instituto 2014–2015 m. atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad paskutiniųjų 12 mėnesių laikotarpiu skausmu bent vienoje kaulų ir raumenų sistemos vietoje skundėsi 83,8 proc. muzikantų.
 
Šiose metodinėse rekomendacijose supažindinama su dažniausiai pasitaikančiais muzikantų kaulų ir raumenų sistemos sutrikimais ir ligomis, pateikiamas išsamus muzikantams būdingų kaulų ir raumenų sistemos sutrikimų ir ligų sąrašas atsižvelgiant į naudojamą muzikos instrumentą. Rekomendacijose pateikta informacija, kaip atpažinti pirmuosius kaulų ir raumenų sistemos sutrikimų požymius ir simptomus. Muzikantai, žinodami vienos ar kitos ligos požymius ir simptomus, galėtų sau padėti pasirinkdami optimaliausius prevencijos būdus. Rekomendacijos suteikia žinių apie profesinius rizikos veiksnius, atkreipia dėmesį į prevencijos veiksmų lygius bei paaiškina kaulų ir raumenų sistemos sutrikimų prevencijos būdus.
 
Tikimės, kad šios rekomendacijos padės šeimos medicinos paslaugas teikiantiems ir darbo medicinos gydytojams, profesinės sveikatos, darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos specialistams greičiau atpažinti su grojimu susijusius kaulų ir raumenų sistemos sutrikimus ir juos veikiančius rizikos veiksnius, padės užkirsti kelią muzikantų profesinių kaulų ir raumenų sistemos ligų vystymuisi.
 
Rekomendacijas galite atsisiųsti apsilankę svetainės www.hi.lt skiltyje Leidiniai -> Rekomendacijos arba paspaudę šią nuorodą.
 
Daugiau informacijos teikia Profesinės sveikatos centro vyr. specialistė Jūratė Tamašauskaitė, tel. (8 5) 212 2589 arba el. p. jurate.tamasauskaite@hi.lt.