Atsparumas antibiotikams

Pagrindiniai faktai:
•    Atsparumas antibiotikams šiuo metu yra  viena iš didžiausių grėsmių sveikatai pasauliniu mastu.
•    Atsparumas antibiotikams atsiranda natūraliai, tačiau netinkamai vartojami antibiotikai tarp žmonių ir gyvūnų paspartina šį procesą.
•    Auga infekcijų skaičius (tokių kaip gonorėja, pneumonija ir tuberkuliozė), kurias gydyti vis sunkiau, nes antibiotikų veiksmingumas mažėja.
•    Atsparumas antibiotikams lemia ilgesnę gydymo ligoninėje trukmę, aukštesnes gydymo kainas ir mirtingumo didėjimą.

Įvadas
Antibiotikai – vaistai, kurie naudojami siekiant išvengti bakterinių infekcijų arba jas gydyti. Atsparumas antibiotikams išsivysto, kai įvyksta bakterijos pasikeitimas kaip atsakas į ją veikiantį vaistą.
Bakterijos, o ne žmonės, tampa atsparios antibiotikams. Tokios bakterijos gali užkrėsti žmogų. Jų sukeltą infekciją sunkiau išgydyti nei sukeltą vaistams neatsparių bakterijų.
Atsparumas antibiotikams padidina sveikatos priežiūros kaštus, prailgina gydymo ligoninėje laiką bei didina mirtingumą. Apskaičiuota, kad vien tik Europos Sąjungoje antimikrobiniams vaistams atsparios bakterijos yra maždaug 25 000 mirties atvejų priežastis ir kainuoja daugiau nei 1,5 mlrd. JAV dolerių kasmet, vertinant sveikatos priežiūros išlaidas. Pasauliui reikia skubiai keisti požiūrį į antibiotikų skyrimą bei vartojimą. Be elgsenos ir požiūrio pokyčių, net ir atradus naujus vaistus, atsparumas antibiotikams išliks viena iš didžiausių grėsmių. Elgsenos pokyčiai, mažinantys infekcijų plitimą, yra šie: skiepijimas, rankų plovimas ir tinkama maisto higiena.

Problemos mastas
Atsparumas antibiotikams yra pakilęs iki pavojingai aukšto lygio visame pasaulyje. Nauji atsparumo mechanizmai atsiranda ir plinta pasaulyje kiekvieną dieną, keldami grėsmę mūsų gebėjimui valdyti infekcijas. Didėja infekcijų, tokių kaip pneumonija, tuberkuliozė, gonorėja, kurias darosi sunkiau, o kartais neįmanoma išgydyti dėl mažėjančio antibiotikų efektyvumo, skaičius.
Šalyse, kuriose antibiotikus galima įsigyti be recepto, atsparumo atsiradimas ir plitimas yra didžiausias. Šalyse, kuriose nėra patvirtintų gydymo gairių, sveikatos priežiūros specialistai antibiotikus gydymui skiria dažniau, nustatomas per didelis antibiotikų vartojimas visuomenėje.
Jeigu nebus imtasi skubių veiksmų, grėsmė netrukus nebeturėti efektyvių antibiotikų bus labai reali, o tai reiškia, kad paplitusios infekcijos bei smulkūs sužalojimai vėl gali tapti mirtini.

Prevencija ir kontrolė
Atsparumas antibiotikams plinta dėl per didelio antibiotikų suvartojimo ir neatsakingo vartojimo, taip pat dėl prastos infekcijų prevencijos ir kontrolės. Siekiant sumažinti atsparumo poveikį bei plitimą, veiksmų reikia imtis visose visuomenės grandyse.

Kaip gali prisidėti plačioji visuomenė
•   Trukdyti plisti infekcijoms reguliariai plaunant rankas, praktikuojant tinkamą maisto higieną, vengiant artimo kontakto su sergančiu žmogumi ir skiepijantis reikiamu metu.
•    Vartoti antibiotikus tik su gydytojo paskyrimu.
•    Suvartoti visą paskirtų antibiotikų kursą.
•    Niekada nevartoti antibiotikų likučių.
•    Niekada nesidalinti antibiotikais su kitais.

Kaip gali prisidėti farmacininkai ir sveikatos priežiūros specialistai
•    Atlikti infekcijų prevenciją: užtikrinti rankų, instrumentų ir aplinkos švarą
•    Laiku vykdyti pacientų vakcinaciją.
•    Įtarus bakterinę infekciją, atlikti tyrimus, norint paskirti tinkamą gydymą.
•    Antibiotikus išrašyti ir skirti tik tuomet, kai tikrai reikia.
•    Išrašyti tinkamus antibiotikus, parenkant tinkamą dozę tinkamam laikui

Kaip gali prisidėti politikos formuotojai
•    Apdovanoti, skatinant naujų gydymo galimybių, skiepų ir diagnostikos vystymąsi.
•    Garantuoti, kad yra nacionalinis veiksmų planas dėl didėjančio atsparumo antibiotikams problemos sprendimo.
•    Pagerinti antibiotikams atsparių infekcijų stebėseną.
•    Stiprinti infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonių politiką ir įgyvendinimą.
•    Reguliuoti ir skatinti tinkamą kokybiškų vaistų vartojimą.
•    Viešinti informaciją apie atsparumo antibiotikams poveikį.

Kaip gali prisidėti žemės ūkio sektoriaus atstovai
•    Užtikrinti, kad antibiotikai gyvūnams būtų duodami tik gydymo ar infekcijų kontrolės tikslais, pasitarus su veterinaru.
•    Skiepyti gyvūnus, siekiant sumažinti antibiotikų naudojimą bei plėtoti augalinių antibiotikų vartojimą.
•    Skleisti ir skatinti gerosios praktikos visuose gyvulinės bei augalinės kilmės maisto gamybos ir perdirbimo procesuose taikymą.
•    Pritaikyti atsinaujinančias sistemas su geresne higiena, biologine apsauga bei gyvūnu apdorojimu be įtampos.
•    Laikytis nustatytų tarptautinių reikalavimų bei atsakomybių.
•    Naudotis antibiotikų naudojimo gairėmis, nustatytomis Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio, Pasaulio sveikatos ir  Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijų.

Kaip gali prisidėti sveikatos pramonė
•    Investuoti į naujų antibiotikų, vakcinų kūrimą ir diagnostiką.

Aktualijos
Nors kuriami nauji antibiotikai, tačiau manoma, kad nė vienas iš jų nebus veiksmingas prieš pavojingiausias antibiotikams atsparias bakterijas.
Atsižvelgiant į šiuolaikinį kelionių dažnumą ir galimybes, atsparumas antibiotikams yra globalinė problema, reikalaujanti visų tautų pastangų.

Poveikis
Kuomet infekcijos nebegalima gydyti pirmos kartos antibiotikais, turi būti naudojami brangesni vaistai. Ilgesnė ligos ir gydymo, dažniausiai ligoninėje, trukmė lemia didesnes sveikatos priežiūros išlaidas, taip pat didina ekonominę naštą šeimai ir visuomenei.
Atsparumas antibiotikams šiuolaikinės medicinos pasiekimus stumia į riziką. Be efektyvių antibiotikų, skirtų prevencijai ir infekcijų gydymui, organų transplantacija, chemoterapija ir chirurgija (pavyzdžiui, Cezario pjūvio operacija) tampa daug kartų pavojingesnės.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atsakas
Kova su atsparumu antibiotikams – vienas iš PSO prioritetų. Pasaulio veiksmų planas dėl antimikrobinio atsparumo, įskaitant ir atsparumą antibiotikams, buvo patvirtintas 2015 m. gegužės mėn. Pasaulio sveikatos asamblėjoje. Šiuo planu siekiama užtikrinti, kad infekcinių ligų gydymas ir prevencija toliau būtų vykdomi ir įmanomi  saugiais vaistais.

Strateginiai Pasaulio veiksmų plano tikslai:
1. Pagerinti informuotumą ir supratimą apie antimikrobinį atsparumą.
2. Stiprinti priežiūrą ir stebėseną bei mokslinius tyrimus.
3. Sumažinti infekcijų atvejų kiekį.
4. Optimizuoti antimikrobinių vaistų vartojimą.
5. Užtikrinti pastovias investicijas kovai su antimikrobiniu atsparumu.

Įgyvendindama pirmąjį tikslą, PSO, kaip vadovaujanti organizacija, paskelbė ilgametę kampaniją, kurios šūkis – „Antibiotikai: vartok atsakingai“. Kampanija pradėta pirmąja metine Pasaulio supratimo apie antibiotikus savaite, kuri minima 2015 m. lapkričio 16–22 dienomis.
PSO remia valstybių narių nacionalinių planų, skirtų antimikrobinio atsparumo problemos sprendimui, plėtojimą, atsižvelgiant į Pasaulio plano tikslus.