Rankų higiena

Rankų higienos reikalavimų laikymasis ASPĮ  – ypatingai  svarbus suvaldant COVID-19 infekcijos plitimą pandemijos metu. PSO mokslo įrodymais pagrįstos rankų higienos rekomendacijos perkeltos į Lietuvos teisės aktus – Higienos normoje „Sveikatos priežiūros įstaigos. Infekcijų kontrolės reikalavimai“ (HN 47-1:2012) pateikiami pagrindiniai rankų higienos reikalavimai.
Rankų higiena – tai dažnas ir tinkamas rankų plovimas vandeniu ir muilu arba rankų valymas alkoholio turinčiomis priemonėmis (tirpalais, geliais, servetėlėmis ar kitomis priemonėmis). Tai racionali ir pigiausia prevencijos priemonė.
Reguliariai plaunamas rankas vandeniu ir muilu reikia muiluoti 20–40 sekundžių. Rankų dezinfekavimo priemonės, kurių pagrindą sudaro alkoholis, nėra labiau veiksmingos ir naudingos nei rankų plovimas. Rankų higienai naudojamo alkoholinio antiseptiko koncentracija turi būti ne mažesnė nei 70 proc.
Rankas būtina plauti po tekančiu šiltu vandeniu, naudojant skystą muilą. Rankas muiluoti trinamaisiais ir sukamaisiais judesiais, ypač riešus, tarpupirščius, pirštų galiukus ir nagus (15–20 sek.). Judesius pakartoti kelis kartus. Tada muiluotas rankas nuplauti tekančio vandens srove, vandeniui tekant nuo riešo pirštų link. Nusiplovus rankas gerai nusausinti vienkartiniu rankšluosčiu ar servetėle. Vandens čiaupą užsukti su panaudotu rankšluosčiu ar servetėle, kuri išmetama į šiukšliadėžę.

Kaip taisyklingai plauti rankas (PSO)
Kaip taisyklinga plauti rankas (ULAC)
Kaip taisyklingai plauti rankas (ECDC)
Rankų higiena asmens sveikatos priežiūros įstaigose (HI) 
Filmukas apie rankų higieną (PSO)

Informacija atnaujinta 2021-08-09.