ECDC informuoja apie Naujojo Delio metalo-β-laktamazę gaminančių karbapenemams atsparių Enterobacteriaceae šeimos bakterijų protrūkį Italijoje 2018–2019 m.

2019 06 12
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (toliau – ECDC), atlikęs greitąjį rizikos vertinimą, informuoja apie Naujojo Delio metalo-β-laktamazę (NDM) gaminančių karbapenemams atsparių Enterobacteriaceae (angl. carbapenem-resistant Enterobacteriaceae – CRE) šeimos bakterijų protrūkį – per septynis mėnesius  (2018 m. lapkričio mėn.–2019 m. gegužės mėn.) užfiksuota 350 atvejų septyniose Toskanos regiono (Italija) ligoninėse.

Nepaisant Klebsiella pneumoniae karbapenamazes (KPC) gaminančių CRE šeimos bakterijų endemiškumo šioje geografinėje teritorijoje, protrūkis labai reikšmingas dėl savo masto ir CRE epidemiologiniu požiūriu. Dėl karbapenemazių tipo pokyčių ir toliau mažėja gydymo galimybės, nes NDM gaminančios CRE šeimos bakterijos nejautrios kai kuriems naujiems beta-laktamo ir beta-laktamazės inhibitorių deriniams, tokiems kaip ceftazidimas-avibaktamas ir meropenemas-vaborbaktamas.
 
Atsižvelgiant į esamą situaciją Italijoje ir į tai, kad paveikta teritorija (Toskanos regionas) turistinė vietovė, didžiausia NDM gaminančių CRE šeimos bakterijų perdavimo ir protrūkio plitimo grėsmė – Italijoje, o perdavimo į kitas Europos Sąjungos (ES) ir Europos ekonominei erdvei (EEE) priklausančias šalis grėsmė – vidutinė. Nors buvo aprašyti ir sporadiniai atvejai Europoje apie visuomenėje įgytas NDM gaminančias CRE šeimos bakterijas, jų atsiradimas ir plitimas daugiausiai siejamas su sveikatos priežiūros įstaigomis. Todėl tikėtina, kad su šiuo protrūkiu susijusi NDM gaminančių CRE šeimos bakterijų įgijimo rizika apsiriboja tik tais asmenimis, kurie neseniai kreipėsi į sveikatos priežiūros įstaigas.
 
Kaip nurodo ECDC, ligoninės turėtų apsvarstyti galimybę prieš pacientų hospitalizaciją surinkti išsamią informaciją apie jų keliones ir gydymąsi ligoninėse anksčiau. Taip pat svarbu iš anksto atskirti ir tirti dėl CRE šeimos bakterijų, įskaitant NDM ir KPC gaminančias K. pneumoniae, bent jau tuos pacientus, kurie per pastaruosius 12 mėnesių tiesiogiai perkelti iš ligoninės į ligoninę arba per minėtą laikotarpį hospitalizuoti savo šalyje, bet prieš tai buvo regione ar ligoninėje, kur didelis CRE paplitimas.
 
Visa informacija apie nustatytą Naujojo Delio metalo-β-laktamazę gaminančių karbapenemams atsparių Enterobacteriaceae šeimos bakterijų protrūkį Italijoje pateikiama ECDC interneto puslapyje čia.  
 
Daugiau informacijos gali suteikti Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Visuomenės sveikatos inovacijų skyriaus specialistė Jolanta Kuklytė tel. (8 5) 262 9055 arba el. p. jolanta.kuklyte@hi.lt.