Lapkričio 14-oji – Pasaulinė diabeto diena

2019 11 14

Cukrinis diabetas (CD) yra lėtinė liga, kuria susergama, kai sutrinka insulino gamyba kasoje (1 tipo CD) arba šio hormono veikimas audiniuose (2 tipo CD). Kadangi insulinas reguliuoja gliukozės patekimą į ląstelę, jo trūkumas skatina hiperglikemiją – padidėja gliukozės kiekis kraujyje. Dėl to laikui bėgant gali sutrikti organizmo audinių bei organų veikla.

2018 m. Lietuvoje užregistruoti 109 162 CD sergantys asmenys, t. y. vienas iš 29 vyrų ir viena iš 23 moterų.

Pernai komplikacijas dėl CD turėjo 80,5 proc. sergančiųjų 1 tipo CD bei 46,1 proc. sergančiųjų 2 tipo CD. Daugiau nei 7 tūkst. asmenų dėl šios ligos gulėjo stacionare. Per metus nuo CD ir (arba) jo komplikacijų mirė 528 Lietuvos gyventojai.

Plačiau apie ligotumą CD ir mirtingumą nuo jo – žemiau pateiktame infografike. Jį galima rasti ir Higienos instituto interneto svetainės www.hi.lt  skyriuje „Leidiniai => „Lietuvos sveikatos leidiniai” => „Infografikai”.

Infografike panaudoti Privalomojo sveikatos draudimo informacinės sistemos ir Mirties atvejų ir jų priežasčių valstybės registro duomenys.

Daugiau informacijos gali suteikti: apie ligotumą – Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Sveikatos statistikos skyriaus vadovė Rita Gaidelytė tel. (8 5) 277 3303 arba el. paštu rita.gaidelyte@hi.lt; apie mirtingumą – Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Mirties atvejų ir jų priežasčių stebėsenos skyriaus vadovė Sandra Mekšriūnaitė tel. (8 5) 277 3304 arba el. paštu sandra.meksriunaite@hi.lt.