Nacionaline konferencija prasidėjo Europos supratimo apie antibiotikus dienos ir Pasaulinės supratimo apie antibiotikus savaitės minėjimas

2019 11 19

Lapkričio 18 d. Vilniuje įvyko nacionalinė konferencija „Antimikrobinis atsparumas Lietuvoje ir jo mažinimo iniciatyvos”, skirta Europos supratimo apie antibiotikus dienai ir Pasaulinei supratimo apie antibiotikus savaitei paminėti. Ją organizavo Higienos institutas ir Sveikatos apsaugos ministerija, renginį rėmė Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). 

Konferencijoje  dalyvavo daugiau kaip 110 sveikatos specialistų iš visos Lietuvos – sveikatos priežiūros įstaigų vadovai ir administratoriai, gydytojai, visuomenės sveikatos specialistai, apskričių antimikrobinio atsparumo valdymo grupių nariai ir veterinarijos ir kitų sektorių, susijusių su antimikrobinio atsparumo valdymu, atstovai.

Konferenciją atidarė Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento direktorė, laikinai vykdanti ministerijos kanclerio funkcijas, Odeta Vitkūnienė. Susirinkusiuosius pasveikino PSO biuro Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė. Renginyje dalyvavo ir pranešimą skaitė PSO Europos biuro atstovė Karin Waefler.

Renginyje sveikatos apsaugos ministro padėkomis ir Higienos instituto prizais už aktyvią veiklą sprendžiant antimikrobinio atsparumo problemą ir geriausius pasiekimus tarp stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų apdovanotos šios ligoninės:

 • VšĮ Raseinių ligoninė (rajono);
 • VšĮ Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė (regiono);
 • VšĮ Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė (respublikos / universitetinė);
 • VšĮ K. Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninė (palaikomojo gydymo ir slaugos).

Taip pat sveikatos apsaugos ministro padėkomis ir Higienos instituto prizais už aktyvią veiklą sprendžiant antimikrobinio atsparumo problemą ir geriausius pasiekimus apskrityje apdovanotos ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos:

 • VšĮ Alytaus miesto savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centras (Alytaus apskritis);
 • VšĮ „Veiveriečių sveikata“ (Kauno  apskritis);
 • UAB Kuncų ambulatorinė klinika (Klaipėdos apskritis);
 • UAB Vilkaviškio šeimos medicinos centras (Marijampolės apskritis);
 • UAB MediCa klinika (Panevėžio apskritis);
 • VšĮ Tilžės g. bendrosios praktikos gydytojų kabinetas (Šiaulių apskritis);
 • V. R. Petkinienės individuali įmonė „Philema“ (Tauragės apskritis);
 • VšĮ Varnių pirminės sveikatos priežiūros centras (Telšių apskritis);
 • UAB šeimos klinika „Hiperika“ (Utenos apskritis);
 • VšĮ Balsių šeimos medicinos centras (Vilniaus  apskritis).

Konferencijoje dar kartą atkreiptas dėmesys į antimikrobinio atsparumo problemą ir jos keliamas grėsmes, aptartos PSO iniciatyvos, taip pat pristatyti šios organizacijos Tarptautinių sveikatos priežiūros taisyklių įgyvendinimo vertinimo rezultatai Lietuvoje ir rekomendacijos bei rengiamas naujas Antimikrobinėms medžiagoms atsparių mikroorganizmų plitimo prevencijos ir kontrolės 2017–2021 metų veiksmų plano 2020–2021 m. priemonių įgyvendinimo plano projektas.

Renginyje kalbėta apie „Vienos sveikatos“ principą ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo svarbą. Konferencijos dalyviai supažindinti su naujausiais antibiotikų vartojimo ir antimikrobinio atsparumo duomenimis žmonių medicinoje ir veterinarijos sektoriuje. Pristatyta analitinė apžvalga sprendimams pagrįsti, skirta antimikrobinio atsparumo mažinimui ligoninėse. Mokslo atstovai supažindino su hospitalinių infekcijų sukėlėjų antimikrobinio atsparumo molekuliniais tyrimais ir kuriamomis vakcinomis. Gerąja praktika ir patirtimi pasidalijo apdovanojimą gavusi Vilniaus respublikinė universitetinė ligoninė.

Antimikrobinis atsparumas – viena iš svarbių visuomenės sveikatos problemų, neturinti sienų. Jos sprendimas priklauso nuo įvairių sektorių glaudaus bendradarbiavimo – medicinos, veterinarijos, aplinkos ir švietimo. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro atliktos analizės duomenimis, kasmet Europos Sąjungoje nuo antibiotikams atsparių bakterijų sukeliamų ligų miršta 33 tūkst. žmonių. Prognozuojama, kad iki 2030 m antibiotikų vartojimas padidės 3 kartus, o iki 2050 m. nuo atsparių mikroorganizmų sukeltų infekcijų Europoje mirs iki 390 tūkst. žmonių.

Todėl Europos supratimo apie antibiotikus dienos ir Pasaulinės supratimo apie antibiotikus savaitės tikslas – skatinti tinkamą antibiotikų vartojimą ir informuoti visuomenę apie didėjančio mikrobų atsparumo antibiotikams grėsmes.

Papildomą informaciją teikia Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Visuomenės sveikatos inovacijų skyriaus vadovė Virginija Kanapeckienė tel. (8 5) 262 5479 arba el. paštu virginija.kanapeckiene@hi.lt.

 

Konferencijoje skaityti pranešimai

Viena sveikata ir pasaulio / Europos perspektyva AMR srityje
One health and global / European perspective on AMR (pranešimas anglų kalba) (atsiųsti)
Karin Waefler, Pasaulio sveikatos organizacija

Antimikrobinio atsparumo valdymo situacija ir jos gerinimo perspektyvos Lietuvoje
(atsiųsti)
dr. Loreta Ašoklienė, Sveikatos apsaugos ministerija

Antimikrobinis atsparumas ir jo valdymas veterinarijos sektoriuje
Vidmantas Paulauskas, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba 

Antimikrobinio atsparumo mažinimas ligoninėse. Analitinė apžvalga sprendimams pagrįsti 
(atsiųsti)
Raimonda Janonienė, Sveikatos apsaugos ministerija

Antibiotikams atsparūs hospitalinių infekcijų sukėlėjai ir jų molekuliniai tyrimai
prof. Edita Sužiedėlienė, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centras

Antimikrobinio atsparumo situacija Lietuvoje ir Europoje (atsiųsti)
dr. Jolanta Miciulevičienė, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija

Žarnyno infekcijų sukėlėjai ir jų atsparumas antibakteriniams vaistams (atsiųsti)
prof. Saulius Čaplinskas, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Antimikrobinių vaistinių preparatų vartojimas Lietuvoje (atsiųsti)
Jolanta Kuklytė, Higienos institutas

Operacinių žaizdų infekcijų antimikrobinė profilaktika 2009–2018 m. (atsiųsti)
Asta Jurkevičienė, Higienos institutas

Geroji praktika sprendžiant AMR problemą sveikatos priežiūros įstaigose (atsiųsti)
Ieva Kisielienė, Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė