Žengtas dar vienas žingsnis kovos su antimikrobiniu atsparumu kelyje

2020 01 17
Higienos institutas, įgyvendindamas Europos Sąjungos bendrųjų veiksmų antibiotikų vartojimo ir mikroorganizmų atsparumo antimikrobinėms medžiagoms mažinimo (EU-JAMRAI) projekto 5-ojo veiklos paketo „Vienos sveikatos principu grįstų nacionalinių strategijų ir nacionalinių antimikrobinio atsparumo veiksmų planų įgyvendinimas” veiklą „Šalių vertinimai“ (angl. „Country-to-country assessments“), organizavo Lietuvos ekspertų vizitą į Rumuniją ir Belgijos ekspertų – į Lietuvą. 

Vizitų tikslas – įvertinti šalių nacionalinius antimikrobinio atsparumo veiksmų planus, „Vienos sveikatos“ strategijas, atspindinčias politikos galimybes, prioritetus, bei teikti rekomendacinio pobūdžio pasiūlymus, skirtus plėtoti ir įgyvendinti nacionalinius veiksmų planus.

Šie vizitai suteikė galimybę susipažinti su kitų valstybių ekspertais, pamatyti šalių skirtumus, parodyti savo stipriąsias puses, pristatyti gerąsias patirtis, gauti naudingų patarimų silpnybių atžvilgiu ir pagalbos kovoje su antimikrobiniu atsparumu ateityje.

Po susitikimų galima teigti, kad mūsų šalyje antimikrobinio atsparumo problema nėra vien tik žmonių medicinos sektoriaus problema – žmonių medicinos ir veterinarijos sektorių atstovai nusiteikę ir pasirengę bendradarbiauti spręsdami su atsparumo antimikrobinėms medžiagoms keliamomis grėsmėmis susijusias problemas.

Lietuvos atstovai viešėjo Rumunijoje

Lapkričio 25–28 d. Rumunijoje lankėsi Lietuvos delegacija, kurią sudarė Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro, Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Infekcijų kontrolės tarnybos bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai.

Susitikimų metu pristatyti ir svarstyti su antibiotikų vartojimu ir antimikrobiniu atsparumu susiję klausimai žmonių medicinos ir veterinarijos sektoriuose. Lietuvos atstovai susitiko su Apskrities greitosios pagalbos klinikinės ligoninės bei privačios akušerijos ir ginekologijos klinikos „Novogyn“ administracijų ir Infekcijų kontrolės komitetų darbuotojais, taip pat aplankė vieną didžiausių paukštininkystės fermų Rumunijoje – „Transavia“.

Akimirkos iš Belgijos ekspertų vizito į Lietuvą 

Gruodžio 9–11 d. į Lietuvą atvykusią Belgijos komandą sudarė keturi ekspertai – du Federalinės visuomenės sveikatos, maisto saugos ir aplinkos tarnybos atstovai, atsakingi už antibiotikų vartojimo politikos koordinavimą žmonių medicinoje, bei Vienos sveikatos nacionalinio mokslinio instituto Nacionalinės referentinės antimikrobinio atsparumo laboratorijos ir Federalinės maisto grandinės saugos agentūros atstovai, atsakingi už antimikrobinio atsparumo klausimus veterinarijos sektoriuje.

Higienos institutas organizavo susitikimą su Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės administracija ir ligoninės Infekcijų kontrolės skyriaus vadove, kuriame pristatyta ligoninės infekcijų kontrolės ir antimikrobinio atsparumo valdymo praktika.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos atstovai svečiams pristatė laboratorijos funkcijas, veiklą bei iššūkius.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas V. Paulauskas organizavo delegacijos vizitą į Kaišiadorių paukštyną. Jo atstovai pristatė gerąją patirtį („Užauginta be antibiotikų“), kuri paliko gerą įspūdį Belgijos ekspertams.

Taip pat organizuotas susitikimas su Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto administracijos atstovais ir skyrių vadovais.

Paskutinę vizito Lietuvoje dieną Belgijos atstovai pateikė apibendrintas išvadas „Vienos sveikatos“ strategijos, žmonių medicinos ir veterinarijos sektorių aspektais, įvardijo, jų nuomone, esančias stiprybes, silpnybes ir pateikė vertingų patarimų.

Daugiau informacijos gali suteikti Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Visuomenės sveikatos inovacijų skyriaus specialistė Jolanta Kuklytė tel. (8 5) 206 1056 arba el. p. jolanta.kuklyte@hi.lt.