Rankų higiena asmens sveikatos priežiūros įstaigose COVID-19 ligos pandemijos laikotarpiu

2020 08 10

Rugpjūčio 6 d. įvyko paskutinis JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), Europos Komisijos humanitarinės pagalbos ir civilinės saugos departamento (ECHO) bei infekcijų prevencijos ir kontrolės profesinių draugijų organizuotas internetinis seminaras, kuriame pristatyti rankų higienos asmens sveikatos priežiūros įstaigose COVID-19 ligos pandemijos laikotarpiu aspektai (angl. Hand hygiene in healthcare settings in the context of COVID-19).

Rankų higiena ypač svarbi stabdant pasaulinio masto pandemiją sukėlusio COVID-19 viruso plitimą. PSO duomenimis, šis virusas plinta oro lašeliniu ir kontaktiniu būdu. Tai reiškia, kad infekuotos rankos – viena dažniausių žmonių ligų priežasčių, jos sudaro sąlygas užteršti virusu aplinkos paviršius, įvairius objektus ir žmones. Taip pat PSO pabrėžia, kad ir bendruomenių nariai, laikydamiesi tinkamos rankų higienos praktikos, atlieka svarbų vaidmenį kovojant su COVID-19 virusu. Taigi, iš pirmo žvilgsnio toks paprastas dalykas kaip tinkama rankų higiena gali atlikti nepaprastą vaidmenį – išgelbėti tūkstančių žmonių gyvybes.

PSO bei Jungtinių Tautų vaikų fondo (UNICEF) Bendros vandens stebėsenos programos duomenimis, pasaulyje rankų higiena nėra pakankama.

Nors rankų higiena galima laikyti viena pagrindinių apsaugos nuo COVID-19 ligos priemonių, deja, ne visiems ši priemonė iki šiol prieinama – 40 proc. bendros populiacijos (apie 3 mlrd. žmonių) neturi tinkamų sąlygų namie nusiplauti rankas su muilu ir vandeniu. Du trečdaliai (75 proc.) gyventojų skurdžiausiose šalyse bei gyventojai, priskiriami pažeidžiamiausioms populiacijoms, turi didelę riziką susirgti COVID-19 liga dėl rankų plovimui skirtos įrangos trūkumo.

Seminaro metu pristatytas PSO ir UNICEF (2018 m.) praktinis vadovas, skirtas pagerinti vandens kokybę, sanitariją ir higieną sveikatos priežiūros įstaigose (angl. Water and Sanitation for Health Facility Improvement Tool, WASH FIT, įgyvendinamas daugiau nei 33 pasaulio šalyse. 

Akcentuota PSO ir UNICEF jungtinė iniciatyva „Rankų higiena visiems“, suteikianti galimybę padidinti, sistematizuoti ir institucionalizuoti rankų higieną daugelyje šalių. Atkreiptas dėmesys į tarpsektorinio bendradarbiavimo bei holistinio požiūrio svarbą.

Taip pat nemažai dėmesio skirta PSO Pasaulinės rankų higienos dienos (gegužės 5 d.) kampanijai, įgyvendinamai visuose pasaulio kampeliuose, jos aktualumui ir svarbai.

PSO atstovai teigiamai vertina tai, kad socialinių medijų („Instagram“, „Tik Tok“, „Facebook“, „Twitter“) dėka, svarbios žinios turi galimybę plisti labai greitai ir efektyviai. Tinkamai bei žaismingai pateikiama informacija (pvz., apie rankų plovimą, asmeninės apsaugos priemonių naudojimą (apsirengimas, nusirengimas)) ne tik skatina elgsenos pokyčius, bet ir suteikia daug teigiamų visuomenės emocijų ir atsiliepimų. 

Seminare pristatytas Venesuelos (1 PPT priedas) bei Rytų Timoro Demokratinės Respublikos (2 PPT priedas) pavyzdžiai ir patirtys, susijusios su rankų higiena asmens sveikatos priežiūros įstaigose COVID-19 pandemijos laikotarpiu.

PSO atstovai atkreipia dėmesį į tai, kad sukauptas žinias ir mokslo įrodymus būtina įgyvendinti praktiškai.

Primename, kad Institutas, siekdamas prisidėti prie saugių ir kokybiškų sveikatos priežiūros paslaugų, parengė metodines rekomendacijas „Rankų higiena asmens sveikatos priežiūros įstaigose“ ir „Rankų higienos vertinimas asmens sveikatos priežiūros įstaigose“, paremtas PSO rekomendacijomis ir mokslo įrodymais.

Nuorodas į šio ir ankstesnių seminarų įrašus galite rasti paspaudę čia.

Daugiau informacijos el. p. korona@hi.lt arba tel. (8 5) 206 1056.