Nacionaline konferencija paminėta Europos supratimo apie antibiotikus diena ir Pasaulio supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitė

2020 11 19

Lapkričio 18 d. įvyko devintus metus iš eilės Higienos instituto kartu su Sveikatos apsaugos ministerija organizuota nacionalinė konferencija, skirta Europos supratimo apie antibiotikus dienai ir Pasaulio supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitei paminėti. Jos rėmėjas – Pasaulio sveikatos organizacija (PSO).  

  

 

Nuotolinėje konferencijoje „Antimikrobinis atsparumas COVID-19 infekcijos kontekste” dalyvavo apie 200 sveikatos specialistų – sveikatos priežiūros įstaigų vadovų ir administratorių, gydytojų, antimikrobinio atsparumo valdymo grupių apskrityse narių, infekcijų kontrolės specialistų, visuomenės sveikatos specialistų, slaugytojų, kitų sektorių institucijų, susijusių su antimikrobinio atsparumo valdymu, atstovų.

Renginį atidarė sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė, susirinkusiuosius pasveikino PSO biuro Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė.

Konferencijoje už aktyvią veiklą sprendžiant antimikrobinio atsparumo problemą ir geriausius pasiekimus sveikatos apsaugos ministro padėkomis apdovanotos šešios sveikatos priežiūros įstaigos:

  • VšĮ Pasvalio ligoninė (rajono);
  • VšĮ Utenos ligoninė (regiono);
  • VšĮ Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė (respublikos/universitetinė);
  • Šumsko palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė (palaikomojo gydymo ir slaugos);
  • VšĮ Balbieriškio pirminės sveikatos priežiūros centrui (Kauno apskritis);
  • UAB „Jūsų sveikata“ (Marijampolės apskritis).

Konferencijoje dar kartą atkreiptas dėmesys į antimikrobinio atsparumo problemą ir jos keliamas grėsmes, o ypač COVID-19 pandemijos kontekste, pristatytos PSO iniciatyvos šiems sudėtingiems klausimams spręsti, supažindinta su naujausiais antibiotikų vartojimo ir antimikrobinio atsparumo duomenimis. Taip pat diskutuota apie šeimos gydytojo vaidmenį mažinant antimikrobinį atsparumą ir diagnostikos svarbą pirminėje sveikatos priežiūroje. Be to, supažindinta su antibiotikais ir kitomis farmacinėmis medžiagomis, aptinkamomis mūsų aplinkoje.  

Renginio dalyviams pristatyta apskričių antimikrobinio atsparumo valdymo grupių veikla, gripo vakcinacijos apimčių didinimui taikomų intervencijų veiksmingumas ir pasidalyta gerąja praktika bei problemomis mažinant antimikrobinį atsparumą Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje.

Antimikrobinis atsparumas – viena iš svarbių visuomenės sveikatos problemų, neturinti sienų. Jos sprendimas priklauso nuo įvairių sektorių glaudaus bendradarbiavimo – medicinos, veterinarijos, aplinkos, švietimo, ypač jos aktualumas išryškėjo COVID-19 pandemijos metu. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, kasmet Europos Sąjungoje nuo antibiotikams atsparių bakterijų sukeliamų ligų miršta 33 tūkst. žmonių. Prognozuojama, kad antibiotikų vartojimas iki 2030 m. padidės 3 kartus, o nuo atsparių mikroorganizmų sukeltų infekcijų iki 2050 m. Europoje mirs iki 390 tūkst. žmonių.

Papildomą informaciją teikia Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Visuomenės sveikatos inovacijų skyriaus vadovė dr. Virginija Kanapeckienė tel. (8 5) 262 5479 arba el. paštu virginija.kanapeckiene@hi.lt.

Apdovanojimai (atsiųsti)

Konferencijoje skaityti pranešimai

Antimikrobinio atsparumo problema pasaulyje COVID-19 kontekste (atsiųsti)
Ingrida Zurlytė, Pasaulio sveikatos organizacijos biuras Lietuvoje

Antimikrobinio atsparumo situacija Lietuvoje ir Europoje (atsiųsti)
Dr. Jolanta Miciulevičienė, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija

Naujausi antimikrobinių vaistinių preparatų suvartojimo duomenys (atsiųsti)
Dr. Rolanda Valintėlienė, Dalia Jankutė, Higienos institutas

Šeimos gydytojo vaidmuo mažinant antimikrobinį atsparumą (atsiųsti)
Doc. Gediminas Urbonas, LSMU MA MF Šeimos medicinos klinika

Antibiotikai ir kitos farmacinės medžiagos mus supančioje aplinkoje: ką apie tai žinome? (atsiųsti)
Dr. Sergej Suzdalev, Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų institutas

Antimikrobinio atsparumo valdymo apskrityse grupės ir jų veikla (atsiųsti)
Asta Jurkevičienė, Higienos institutas

Gripo vakcinacijos apimčių didinimui taikomų intervencijų veiksmingumas (atsiųsti)
Vincentas Liuima, Higienos institutas

Geroji praktika sprendžiant AMR problemą sveikatos priežiūros įstaigoje 
Dr. Greta Vizujė, Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė