Paskelbtos nemedikamentinių intervencijų taikymo paskiepytiems nuo COVID-19 infekcijos asmenims rekomendacijos

2021 04 26

Balandžio 21 d. Europos ligų kontrolės ir prevencijos centras (ECDC) paskelbė laikinas rekomendacijas dėl COVID-19 vakcinacijos teikiamos naudos perduodant virusą ir taikant nemedikamentines intervencijas.

Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad licencijas turinčios COVID-19 vakcinos yra labai veiksmingos, užtikrinant apsaugą nuo simptominių ir sunkių COVID-19 ligos atvejų. Remiantis tam tikrais įrodymais, pilnai paskiepyti asmenys rečiau perduoda SARSCoV-2 virusą neskiepytiems asmenims. Tokiais atvejais lieka tik neapibrėžtumas dėl apsaugos trukmės ir galimos apsaugos nuo atsirandančių kitų SARS-CoV-2 variantų.

Sunkios COVID-19 ligos išsivystymo rizika labai maža pilnai paskiepytiems jaunesniems ir vidutinio amžiaus suaugusiesiems, neturintiems sunkių COVID-19 rizikos veiksnių, ir maža pilnai paskiepytiems vyresnio amžiaus žmonėms ar žmonėms, turintiems pagrindinių rizikos veiksnių.

Nevakcinuotam asmeniui, turėjusiam kontaktą su pilnai paskiepytu asmeniu, kuris turėjo sąlytį su SARS-CoV-2 infekcija, sunkios COVID-19 ligos išsivystymo rizika labai maža arba maža jaunesniems ir vidutinio amžiaus žmonėms, neturintiems sunkių rizikos veiksnių. Vyresnio amžiaus suaugusiesiems arba asmenims, turintiems pagrindinių rizikos veiksnių, ši rizika vidutinė (kol kas esama nedaug įrodymų).

Atsižvelgdamas į turimas žinias, ECDC pateikia galimus nemedikamentinių intervencijų pokyčius, pavyzdžiui:

  • susitikusiems pilnai paskiepytiems asmenims galima būtų leisti nesilaikyti atstumo ir nedėvėti kaukių;
  • tais atvejais, kai neskiepytas asmuo (asmenys) iš to paties namų ar socialinio burbulo susitinka su pilnai paskiepytais asmenimis, jei asmenys neturi sunkių ligų rizikos veiksnių, reikalavimai laikytis fizinio atstumo ir dėvėti veido kaukes gali būti sušvelninti;
  • pilnai paskiepytiems asmenims gali būti netaikomi arba pakeisti reikalavimai, susiję su keliautojų testavimu, karantinu (jei jis vykdomas šalyje) ir reguliariu tikrinimu darbo vietose;
  • esant dabartinei epidemiologinei situacijai Europos Sąjungoje ir Europos ekonominėje erdvėje, viešosiose erdvėse ir dideliuose susibūrimuose, įskaitant ir keliones, turėtų būti užtikrinamas visų nemedikamentinių intervencijų taikymas, neatsižvelgiant į asmenų skiepijimo statusą;
  • valstybės, pradedančios taikyti lengvatas pilnai paskiepytiems asmenims, turi atsižvelgti į tai, kad vakcina nėra prieinama visiems piliečiams.

Dokumentas prieinamas adresu https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/interim-guidance-benefits-full-vaccination-against-covid-19-transmission.

Plačiau apie COVID-19 Higienos instituto interneto svetainėje http://hi.lt/lt/korona.html.

Daugiau informacijos el. p. korona@hi.lt, tel.: (8 5) 261 8390, (8 5) 261 6681.