Išleistas 41-asis „Mokslo darbų“ serijos leidinys

2022 03 08

Kaulų ir raumenų sistemos (toliau KRS) sutrikimai yra vieni dažniausių su darbu susijusių negalavimų bei labiausiai Europoje ir Lietuvoje paplitusi profesinės ligos forma, sudaranti daugiau kaip 58 proc. visų profesinių ligų atvejų, kuriuos sukelia biomechaniniai (ergonominiai) veiksniai. Ergonominių rizikos veiksnių poveikis KRS šiuo metu yra viena svarbiausių Europos Sąjungos darbuotojų saugos ir sveikatos problemų.

Įmonės, vertindamos ergonominę riziką, susiduria su šiomis rizikos vertinimo problemomis: reikiamo rizikos vertinimo metodo paieška; metodų aprašai parengti nesuprantama kalba; nepakanka žinių, norint suprasti, kaip taikyti metodą; nepakanka žinių, kaip metodą taikyti realioje situacijoje; neaišku, kokį metodą ir kokioje situacijoje taikyti. Tokios prielaidos ir nulėmė leidinio autorių norą skirti dėmesio minėtai sričiai bei padėti įmonėms įgyvendinti teisės aktų reikalavimus vertinant riziką, tam pritaikant Jungtinės Karalystės sveikatos ir saugos tarnybos (angl. Health and Safety Executive) sukurtą Viršutinių galūnių pasikartojančių užduočių vertinimo priemonę (angl. Assessment tool for repetitive tasks of the upper limbs) naudoti Lietuvoje.

Tyrimo metu pirmiausia Viršutinių galūnių pasikartojančių užduočių vertinimo priemonė (toliau – ART priemonė) buvo išversta  iš anglų kalbos į lietuvių kalbą. Padedant ekspertams tyrimo metu įvertinta ir apskaičiuota: ART priemonės turinio validumas, vidinis suderinamumas,  vertinimo patikimumas, pakartotinių vertinimų patvirtintas patikimumas, priemonės pagrįstumas jautrumas, specifiškumas, teigiamos ir neigiamos prognostinės vertės bei ploto po ROC kreive rodikliai. Nustatyta, jog ART priemonė yra tinkama naudoti Lietuvoje vertint kartotiną darbą.

Remiantis tyrimo medžiaga parengtas vadovas darbdaviams „Jungtinės Karalystės saugos ir sveikatos agentūros Viršutinių galūnių pasikartojančių užduočių vertinimas (ART priemonė)“.

Manoma, kad leidinys bus naudingas organizacijų atstovams, kurie tvarkomuoju dokumentu yra paskirti atlikti arba patys siekia atlikti rizikos vertinimą ir yra atsakingi už darbuotojų saugą ir sveikatą įmonėje ar organizacijoje, taip pat darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybų (profesinės sveikatos, darbuotojų saugos ir sveikatos specialistams) bei visuomenės sveikatos specialistams, ergonomistams, įmonėse ir organizacijose dirbantiems darbo medicinos gydytojams, kurie pasinaudodami ART priemone galės vertinti ir valdyti ergonominę riziką darbo vietoje.

Daugiau informacijos apie leidinį Higienos instituto svetainės www.hi.lt skiltyje „Leidiniai“ => „Mokslo leidiniai".
 
Taip pat išsamesnės informacijos gali suteikti Higienos instituto Profesinės sveikatos centro Profesinės sveikatos tyrimų skyriaus specialistė, laikinai vykdanti Profesinės sveikatos inovacijų skyriaus vadovo funkcijas, Jūratė Tamašauskaitė tel. (8 5) 212 2589 arba el. paštu [email protected].